بستر کشت

بهترین مارک خاک گلدان چه نوعی است؟

شاید همیشه برای شما سوال شده باشد که بهترین مارک خاک گلدان چیست؟ ما رد این مقاله به شما خواهیم گفت که از چه خاکی استفاده کنید و چگونه خاک گلدان بسازیم. چون میدانیم که یکی از مهم ترین عوامل در رشد بهتر گل و گیاه، خاک آن می‌باشد.

بهترین مارک خاک گلدان

بهترین مارک خاک گلدان چه خاکی است؟

خاک مورد استفاده برای گل و گیاه گلدانی به نوع گیاه، اندازه گیاه و شرایط محیطی آن گیاه بستگی دارد. اگر خاک مورد استفاده در گلدان خیلی سبک باشد، بر اثر آبیاری پی در پی مواد غذایی داخل خاک گلدان سریعاً شسته شده، گیاه به کمبود مواد غذایی دچار می‌شود، ولی اگر خاک گلدان سنگین (رسی) باشد به علت خارج نشدن آب اضافی و زهکش نامناسب، مقدار زیادی ازآب در خاک گلدان باقی می‌ماند و ریشه‌ی گیاه به علت کمبود هوا به خوبی رشد نمی‌کند و علاوه بر این رطوبت بالا باعث پوسیدگی ریشه می‌شود در نتیجه رشد و نمو گیاه متوقف می‌شود و درنتیجه گیاه از بین می‌رود. برای بهبود کیفیت و بافت خاک گلدان می‌توان از مخلوط خاک باغچه، ماسه، کوکوپیت، خاک برگ، پیت ماس، کود دامی کاملاً پوسیده  و کود ورمی کمپوست و یا کود فراس استفاده کرد.

تهیه خاک گلدان

برای تهیه بهترین مارک خاک گلدان به پیج فروشگاه ما سر بزنید.

آیا خاک رس برای گلدان مناسب است؟

بعضی از گیاهان آپارتمانی مانند کاکتوس‌ها و ساکولنت ها به خاک شنی با زهکشی بالا نیاز دارند زیرا در برابر رطوبت حساس می‌باشند. به‌طور کلی ترکیب خاک باید به گونه ای باشد، که آب بتواند به راحتی در آن نفوذ کند و تخلخل  خاک در وضعیتی باشد که آب اضافی براحتی از آن خارج شود تا به ریشه‌ی گیاه آسیب وارد نشود و باعث خفگی و پوسیدن آن نشود و از طرفی بر اثر آبیاری‌های پی در پی متراکم و سطح خاک سفت نشود. باید بدانید که خاک را برای چه هدفی می‌خواهید و با تناسب به آن بهترین خاک برای گلدان مورد نظر را انتخاب کنید. خاک رس به تنهایی خاک مناسبی برای گیاهان نیست، چون نه تنها مغذی نیست، بلکه باعث سفت شدن خاک شده و ریشه را خفه میکند. ولی برای بعصی گیاهان که برای رشد به خاک سنگین نیاز دارند، به عنوان بخشی از ترکیب خاک میتواند بکار گرفته شود.

ویژگی های بهترین خاک

مهم ترین ویژگی های بهترین خاک برای گلدان

 یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بهترین خاک برای گلدان، سبک بودن آن می‌باشد.
تقویت خاک گلدان توسط مواد ارگانیک مختلفی مانند ورمی کمپوست یا کود فراس.
خاک گلدان باید شباهت زیادی به خاک‌های طبیعی داشته باشد.
باید با توجه با نیاز آن گیاه ساخته شده باشد.
 بهترین خاک برای گلدان خاک مغذی و سبک است.

تهیه خاک گلدان

چگونه خاک گلدان بسازیم؟

اگر می‌خواهید خاک گلدان را خودتان در خانه تهیه کنید و بر اساس نیازتان خاک را بسازید، می‌توانید از روش‌های مختلفی بهره بگیرید. یکی از بهترین روش‌ها برای ساخت بهترین خاک برای گلدان به صورت زیر است.

برای تهیه بهترین مارک خاک گلدان به پیج فروشگاه ما سر بزنید.

برای تهیه‌ی بهترین خاک برای گلدان میتوانید از ترکیب زیر استفاده کنید:

 1. حدود ۴۵ درصد شن و یا ماسه شکسته شده.
 2. حدود ۱۵ درصد کمپوست نظر کود فراس و ورمی کمپوست.
 3. حدود ۱۵ درصد رس برای اینکه آب خاک حفظ شود.
 4. حدود ۱۰ درصد مواد مکمل نظر ورمیکولیت و پرلیت.
 5. حدود ۱۰ درصد کوکوپیت یا پیت ماس.

کمپوست یکی از مهم‌ترین ترکیبات خاک است که می‌توان آن را نیز ساخت. اگر فضای کافی دارید، می توانید برای ساختن کمپوست شاخ و برگ گیاهان، کود‌های حیوانی و … را تلمبار کنید و پس از تجزیه شدن استفاده کنید.

خاک گلدان ارگانیک

انواع خاک گلدان مناسب برای رشد گیاهان خانگی چیست؟

 1. خاک سبک برای گلدان گیاهان آپارتمانی
  سبک بودن و خلل و فرج داشتن خاک سبک گلدان بخاطر این است که آب به راحتی درون آن حرکت کند و از آن خارج شود و از طرفی به اندازه ای نباشد که نتواند هیچ رطوبتی را حفظ کرده و همه آن را از قسمت زهکش خارج کند.

 2. خاک پیت یا همان تورب
  خاک پیت نوعی خاک مناسب گلدان است که تقریبا برای همه گیاهان خانگی مناسب است و می تواند رطوبت ایده آل و مواد غذایی را در خود نگه دارد. خاک پیت با سرعت بسیار کمی از بین می رود و میتواند محیط مناسبی برای رشد و گسترش ریشه ها ایجاد کند.
 3. خاک پرلیت
  پرلیت دانه های ریز و درشت سفید رنگی است که هم شبیه سنگریزه است و هم شبیه به ذرات یونولیت. درواقع شبیه سنگریزه و باوزن سبکی مانند یونولیت است. اگر پرلیت را در دست بگیرید، متوجه سبک بودن ان می شوید. پرلیت آب را درون خود حفظ می کند و باعث سبک شدن بستر می شود. به میزان کمی از پرلیت در ترکیب با خاک استفاده می شود و اگر مقدار آن زیاد باشد، حجم آب زهکشی شده افزایش می یابد و مواد غذایی خاک شسته شده و کم می شود.خاک پرلیت برای نشا و قلمه هایی که نیاز به رطوبت زیاد دارند بسیار مناسب است.

برای تهیه بهترین مارک خاک گلدان به پیج فروشگاه ما سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.