گیاهان دارویی

گیاهان دارویی به چه گیاهانی گفته میشود

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی چیست؟

گیاهان دارویی گیاهانی هستند که یک یا چند بخش از آن گیاه، حاوی مواد موثری جهت درمان یک یا چند بیماری است. انسان‌های اولیه میوه‌ها و گیاهان گوناگون را مصرف می کردند. آن‌ها با آزمون و خطا به این نتیجه رسیدند که مصرف بعضی گیاهان، به بهبودی آن‌ها کمک می‌کند. و یا ممکن است با نگاه کردن به رفتار برخی جانوران با این گیاهان آشنا شده باشند. بعنوان مثال، در طبیعت بسیاری از جانوران گوشت‌خوار، گاهی به خوردن گیاهان خاص روی می‌آورند. با همین اصل، دانشمندان و مجققین به این نتیجه رسیدند که مصرف آن گونه از گیاهان به درمان بیماری کمک می کند.

قبل از پیدایش علم نوین و داروهای شیمیایی، پزشکان از گیاهان برای درمان استفاده می کردند.

روش‌های مصرف گیاهان دارویی

گیاهان دارویی و معطر بطور معمول به روشهای زیر مصرف میشوند:

  • گیاه تازه
  • گیاه خشک شده یا کنسرو شده
  • به صورت فرآوری شده توسط حرارت
  • استحصال مواد مؤثر در صنعت

فرق بین داروی گیاهی و گیاه دارویی

گیاه دارویی به بخشهایی از گیاه گفته می شود که جهت درمان، به صورت دمنوش و یا تازه و یا خشک شده مصرف می شود. ولی داروی گیاهی ماده ای است که در کارخانه فرآوری شده و یا عصاره گیری می شود و از آن ماده حاصل بصورت دارو استفاده می شود. مصرف عام مردم، گیاه دارویی است که یا خود شخص می شناسد و یا از عطاری مشاوره می گیرد، در حالیکه اگر قصد مصرف داروی گیاهی دارید حتما باید با مشاوره با پزشک حاذق باشد.

طبقه‌بندی بر اساس اثرات

این دسته بندی بسیار گسترده است و ما تنها به همین تعداد اکتفا می کنیم. این دسته بندی بر اساس مواد شیمیایی گیاهی و اثر درمانی آن‌ها در بدن انسان می باشد. گیاهی دارویی محسوب میشود که به صورت ارگانیک تغذیه شده باشد و از کود و سموم شیمیایی در مراحل پرورش آن استفاده نشده باشد. یک گیاه دارویی همواره یک کاربرد مشخص ندارد و می تواند اثرات گوناگون و خواص درمانی متفاوتی داشته باشد. به این معنی که یک گیاه ممکن است در درمان چندین بیماری مؤثر باشد. گاهی نیز پزشکان برای تقویت اثر درمانی آن‌ها، اغلب مخلوطی از چند گیاه را مصرف میکنند.

منبع: دارو گیاه

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.